Archiwum dla Sierpień 2007

Czas ma swoją cenę

08-31-2007
Andrzej Poradzki- Poleganie na własnych siłach w przeprowadzce biurowej to tylko pozorna oszczędność pieniędzy. Przecież czas też ma swoją wartość – podkreśla Andrzej Poradzki, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przeprowadzkowego.
Dlaczego – zamiast polegać na własnych siłach podczas przenosin naszej firmy do nowej siedziby – warto zatrudnić specjalistyczną firmę?
- Poleganie na własnych siłach w przeprowadzce biurowej to tylko pozorna oszczędność pieniędzy. Przecież czas też ma swoją wartość. Zanim rozpocznie się przeprowadzkę, trzeba załatwić mnóstwo tylko z pozoru drobnych rzeczy – na przykład kartony, folie pęcherzykowe, taśmy, czy tektury faliste do zabezpieczania mebli. Profesjonalne firmy nie mają z tym problemu, dysponują również programami komputerowi, ułatwiającymi realizacje zadań. Specjaliści potrafią także zadbać o bezpieczeństwo firmowego archiwum. Nie każdy potrafi umiejętnie znosić meble po schodach, czy ładować je na samochody. Znowu mamy więc argument na rzecz profesjonalistów. Tym bardziej, że część z nich posiada windy zewnętrzne. Tak więc do czwartego czy piątego piętra przeprowadzka odbywa się wprost przez okno do ciężarówki, wygodnie i sprawnie, bez blokowania wind, klatek schodowych i korytarzy.

Warszawa poligonem dla branży przeprowadzkowej – specjalistów od przeprowadzek biurowych.

08-28-2007
W pierwszym półroczu 2007 roku oddano do użytku 12 budynków biurowych o łącznej powierzchni 139 900 metrów kwadratowych. Plany roku 2007 sięgają powierzchni 230 000 m2 a w roku 2008 powierzchnie biurowe w stolicy wzbogaca się o kolejne 300 000 m2.

Warszawski rynek najmu pierwszego półrocza to rekordowa wielkość kontraktów na 260 000 m2. co stanowi wzrost o 30 procent w porównaniu do półrocza 2006. W tym tylko 10 procent stanowiły umowy renegocjowane. Rozszerzenia najmu objęły ok. 6 procent. Aż 80 procent to nowe umowy najmu.

Kompendium wiedzy o przeprowadzkach

08-27-2007

Ekstra joker portfela ofertowego – magazynowanie mienia przeprowadzkowego.

Sytuacja życiowa może nas zmusić do wcześniejszego opuszczenia dotychczasowego lokalu zanim będziemy mieli dostęp do nowego mieszkania. Tą sprawę rozwiążą na pewno duże firmy przeprowadzkowe oferujące dodatkową usługę magazynowania. Atrakcyjność tej oferty nie wymaga specjalnego podkreślania. Jak wiele może to pomóc w pewnych okolicznościach można sobie wyobrazić przywołując sytuację zaprezentowana na wstępie. Możliwość magazynowania to również element umożliwiający skuteczne planowanie przeprowadzki oraz całego procesu organizacji działalności firmy. Oferta dodatkowego magazynowania mienia jest również świadectwem profesjonalizmu w strategii rozwoju rynkowego firmy. Przechowanie np. przez miesiąc rzeczy z dwupokojowego mieszkania ( ok. 25m sześć.) kosztuje średnio 600 zł ; (~25 zł za 1m sześć). W kontakcie z firma profesjonalną możesz liczyć również na dodatkowe ubezpieczenie składowanych w magazynie rzeczy.

Pozbycie się zużytych mebli i innych sprzętów domowych, atrakcyjna oferta dodana do usługi podstawowej.

To duża pomoc, którą należy brać pod uwagę. Nie jest rzadkością, że przez wiele lat uzbieraliśmy różnego rodzaju tzw. „przydasi”, które gromadziliśmy na antresolach, strychach, piwnicach. Nadarza się doskonała okazja do zweryfikowania ich autentycznej przydatności. Profesjonalna firma może też się zająć naszymi starymi meblami czy innymi rzeczami, które trzeba wywieźć na wysypisko. Zazwyczaj taka usługa mieści się w cenie całej przeprowadzki.

Zawieranie umów

Przy przeprowadzkach rzadko zawiera się pisemne umowy. Najczęściej wszystko odbywa się na podstawie ustnych uzgodnień. Jeżeli chcemy mieć umowę na piśmie, musimy jej zażądać. Uwaga! Zawierając pisemną umowę, mamy większe szanse uzyskania odszkodowania lub wyegzekwowania zwrotu części pieniędzy, jeśli przewoźnik nie wywiąże się z podjętych ustaleń. Zwróćcie Państwo uwagę aby wszystkie elementy, na które powyżej punktowaliśmy, miały swoje miejsce w zawieranej umowie.

A jeśli jednak własnymi siłami to……

Trzeba zdawać sobie sprawę ile będziemy musieli pokonać raf, przez ile niespodzianek przejść. Zacznijmy od samochodu. Jeśli możemy liczyć na przysługę koleżeńską to już duży plus, jeśli natomiast będziemy musieli zamówić transport to pamiętajmy o podstawowej zasadzie, że podstawienie samochodu powinno być precyzyjnie ustalone. Nie lekceważmy tego. Dłuższe oczekiwanie samochodu może niespodziewanie podnieść zakontraktowaną cenę. Dlatego ustalając termin powinniśmy mieć już wszystko zapakowane, pozostawiając tylko niezbędny sprzęt wykorzystywany do codziennego życia.

Ile kosztuje transport? Tutaj nie ma stałej ceny, dlatego lepiej wcześniej przeprowadzić sondę rynku aby wybrać najkorzystniejszą ofertę. Możemy liczyć się następującymi kosztami (przeprowadzki pomiędzy miastami, nie dotyczy kursów miejskich, w których stosowana jest taryfa godzinowa): podstawienie auta 30 zł plus stawka za kilometr 1,6 ÷ 1,8 zł za samochód o ładowności 1 ÷ 1,5 tony i 1,8 ÷ 2,1 zł za samochód o ładowności 2,5 tony. Te dwa typy samochodów transportowych są najczęściej spotykane w usługach przeprowadzkowych z uwagi na łatwość dojazdu prawie do każdej strefy miejskiej. Godzina postoju – 40 zł. W innych miastach ceny mogą odbiegać od podanych wyżej.

W ustaleniu typu samochodu ważne jest jego pojemność bagażowa, czyli taka aby ilość kursów była najmniejsza. Zwracamy uwagę, że kierowca pojazdu nie ma obowiązku udzielania pomocy przy przeprowadzce. Jeśli będziemy chcieli jego wykorzystać należy to wcześniej uzgodnić i określić cenę za pomoc przy przeprowadzce (piętra, winda, meble gabarytowe itp.). Unikniemy w ten sposób nieprzyjemnych niespodzianek. Praktyka rynkowa przewiduje, że dodatkowa opłata za pracę kierowcy przy przeprowadzce wynosi średnio 50 zł-100 zł. za godzinę pracy. Pamiętajmy, że przeprowadzka jest procesem, podczas którego nasza pozycja jest w pełni uzależniona od osób trzecich. Często klienci usług przeprowadzkowych nie doceniają wszystkich aspektów przeprowadzki, co jest tylko zachętą do wyciągania wyższych opłat. Jest to jeden z elementów przemawiającym za wyborem firmy profesjonalnej.

Jeżeli zaplanowaliśmy duży wkład w przeprowadzkę naszej zaprzyjaźnionej ekipy, pamiętajmy aby stworzyć warunki dotarcia jej na miejsce rozładunku przed dojazdem transportu z mieniem. Wciąż walczymy o czas, postój transportu też kosztuje. Niestety wstępne założenia oszczędnościowe powodujące odstąpienie od wynajęcia firmy profesjonalnej, często kończą się pozorną oszczędnością gdy podsumujemy wszystkie nieprzewidziane wydatki. Doradzamy głęboką refleksję nad wyborem trybu przeprowadzki i oszacowanie wszystkich za i przeciw.

Istotne szczegóły

W co pakować? problem niby błahy i często niedoceniany a jednak ma to znaczenie jeśli na przykład nie chcemy dołożyć do ceny przeprowadzki kosztów usługi pralniczej naszej odzieży, dzisiaj ta usługa nie jest już tania. Jak zapakować odzież aby później nie spędzić wiele godzin przy prasowaniu? Czym zabezpieczyć meble i jak to zrobić aby były bezpieczne? Gdzie zakupić kartony, w które zapakujemy szkło, porcelanę i inne wrażliwe przedmioty? W ogóle ile tych kartonów będziemy potrzebować do zapakowania całości? To są wszystkie trudne pytania, z którymi musimy dać sobie radę. Jeżdżąc w sprawie zaopatrzenia w materiały przeprowadzkowe, też poświęcamy swój czas i pieniądze na przejazdy. Wszelkie sugestie w tym zakresie są zawsze pomocne. Nie zapomnijmy o dodatkach typu taśma klejąca, sznurek i naklejki do oznakowania zawartości kartonów. Pamiętajmy aby nie kierować się zasadą, że duże jest najlepsze. Zapakowując np. książki do dużego kartonu możemy nagle poczuć się zaskoczeni jego wagą. A propos książki, tu pamiętajmy aby je układać w stosach odpowiadających ich ułożeniu na półce, łatwiej i szybciej uporamy się z ich rozładunkiem.

Trochę informacji o cenach. Jeden karton o wymiarach 60 cm x 40 cm x 40 cm to wydatek ok. 10 zł. Przy odrobinie szczęścia używane kartony możemy też dostać w pobliskim sklepie lub hurtowni ale czy ich częściowe zużycie nie będzie przeszkodą w bezpiecznym zapakowaniu. W kalkulacji ceny przeprowadzki pamiętajmy o kosztach takich materiałów pomocniczych, jednak musimy mieć świadomość, że większość z tych materiałów wyrzucimy po przeprowadzce. Przypominamy aby kartony zaklejać taśmą opasując ją po obwodzie kartonu.

Sprawa mebli i ich zabezpieczenia. Profesjonalne firmy stosują specjalne, filcowe koce i tkaniny oraz folie pęcherzykowe, warto ten sam sposób wykorzystać przy naszej akcji. Tylko czy posiadamy je w wystarczającej ilości. Wszystko wymaga właściwej kalkulacji, można oczywiście zakupić takie rzeczy i po wykorzystaniu i upraniu oddać na cele charytatywne.

Nasza spiżarnia domowa, weki, słoiki, inne produkty spożywcze też oczekują na odpowiednie potraktowanie. Warto nad tym się zastanowić i tak je posegregować abyśmy wiedzieli co gdzie jest i co w pierwszej kolejności rozpakować w nowym miejscu. Kuchnia to również inne drobiazgi, których brak w odpowiednim czasie staje się dotkliwą przeszkodą, a ich nerwowe poszukiwanie w nowym miejscu wywoła dodatkowe, niepotrzebne stresy. Pamiętajmy aby kruche kuchenne rzeczy, zastawy, szklanki itp. opakować grubo papierem i ciasno rozlokować w kartonie tak, aby podczas transportu nie przemieszczały się wewnątrz.

Nasz sprzęt TV i Komputer wsadzamy do oddzielnych kartonów, najlepiej z zachowanych z dnia ich zakupu i usztywniamy styropianem. Jeśli nie mamy styropianu, a np. monitor ma „luzy” w nowym kartonie, wolne przestrzenie wypełniamy grubym kocem lub kilkoma warstwami tektury kartonowej.

Uwaga! sprawdź czy nasze pakunki są przymocowane do korpusu skrzyni ładunkowej i bezpiecznie przejadą trasę. Pakunki ułożone na górnych partiach nie powinny grozić spadnięciem i uszkodzeniem przedmiotów poniżej.

Jesteśmy spakowani i mamy odczucie, że załatwiliśmy kawał roboty – nic bardziej mylącego!

Czas na znoszenie do samochodu ale w jakiej kolejności? Jaką przyjąć taktykę umieszczania naszych rzeczy w samochodzie? Naczelną zasadą jest takie rozlokowanie ich w samochodzie aby w pierwszej kolejności wnosić do samochodu meble i mocować je do korpusu skrzyni ładunkowej. Pozostałą powierzchnię wypełniamy kartonami, które tak układamy aby najcięższe stanowiły podstawę. Możecie Państwo teraz odebrać wrażenie, że jest to na tyle oczywista procedura, że wspominanie o niej jest zbyteczne. Ale różne doświadczenia dowodzą, że czasami zapominamy o takich podstawowych zasadach, zapominając co jest wewnątrz kartonu, którego nie oznakowaliśmy. przy rozładunku w pierwszej kolejności wyjmować pakunki, które będziemy mogli sprawnie i szybko przenieść do nowego lokalu. Uwaga! Wpierw wnosimy ciężkie rzeczy – im dłużej trwa przenoszenie dobytku, tym gorzej z kondycją.

Nie zalecamy sytuacji wyładowania wszystkiego z samochodu naraz a później ich wnoszenie gdyż możemy nagle zostać zaskoczeni zmianą pogody. Rozpada się deszcz lub nasz dobytek może wzbudzić zainteresowanie złodziei, którzy będą chcieli wykorzystać nadarzającą się okazję i w zgiełku przeprowadzki pozbawić nas cennych przedmiotów. Pomimo wszelkich objawów dobrego zaplanowania przeprowadzki zarezerwujmy sobie w jej planie aby jedna osoba była zawsze przy samochodzie i dozorowała mienie a druga kontrolowała okolice windy.

Pamiętajmy też o takich kwestiach jak umożliwienie dojazdu samochodu jak najbliżej drzwi, jest to ważna kwestia gdyż nagle może okazać się, że droga jest zatarasowana przez „śmieciarkę” lub inny samochód dostawczy np. do pobliskiego sklepu itd.

Co zrobić z antykami?

Stały w naszym mieszkaniu przez wiele lat w niezmiennym położeniu, musimy mieć szacunek dla ich wieku. Pamiętajmy, że ich twórcy w przeszłości nie zakładali tyle ich przenosin, również upływający czas nie wpłynął na ich konstrukcję korzystnie. Znając ich wartość rynkową oraz naszą emocjonalną jaką otaczamy te meble, zróbmy wszystko aby ta kolejna ich przeprowadzka jak najmniej im zaszkodziła. Przy takim zadaniu warto skorzystać z usług profesjonalistów, doświadczonych w różnych zadaniach i z polisami ubezpieczeniowymi. Gdy jednak podejmiemy ryzyko we własnym zakresie, sprawdźmy w jakim stanie są obecnie, czy szuflady mają działające zamki i będziemy mogli je pozamykać na czas przeprowadzki, czy nogi stołów, krzeseł, taboretów mocno się trzymają a w przeciwnym przypadku zlećmy ich naprawę stolarzowi wykorzystując czas przeprowadzki. Zwróćcie Państwo uwagę na wszelkie nadstawki do kredensów, które są kołkowane z podstawą, aby ich nie odłamać. Pamiętajcie o specjalnych elementach szklanych, zdobionych rzadką ornamentyką, trudną do odtworzenia obecnie. Wszelkie kluczyki do szuflad i szafek zapakować oddzielnie i ulokować w bezpiecznym miejscu uniemożliwiającym ich zagubienie. Często stosowana praktyką jest przyklejanie ich do korpusu mebla w miejscu niewidocznym aby nie uszkodzić starej politury lub podobnych wykończeń. Owijanie mebli to istotny element zabezpieczenia w czasie transportu. Wszystko co uczynimy być może nawet z dużym nadmiarem będzie tylko procentować, nie ograniczajmy się w tej czynności. Przewożenie będzie wymagało od nas przymocowania naszych antyków do konstrukcji skrzyni ładunkowej, trzeba uniemożliwić wszelkie przypadki ich przesuwania się podczas transportu. Przenoszenie mebli ciężkich powinniśmy wykonywać przy użyciu mocnych, szerokich pasów tekstylnych.

*UWAGA przy przeprowadzkach zagranicznych kłopoty mogą nam sprawić antyki (za takowe są traktowane meble i obrazy wykonane 50 lat wstecz) Trzeba na ich przewóz wystąpić o specjalne zezwolenie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W tej sprawie może nas wyręczyć firma przeprowadzkowa, która weźmie na siebie wszelkie formalności, ale, niestety, trochę to kosztuje (ok. 15 zł za jeden obraz i ok. 85 zł za mebel). Podane w artykule stawki cenowe nie stanowią oferty żadnej firmy i są jedynie wielkościami poglądowymi pomocnymi do określenia przez Państwa budżetu przeprowadzki.

Branża przeprowadzek celuje w pół miliarda.

08-14-2007
Ręce pełne roboty. Po kilku chudszych latach specjaliści od relokacji chcą w tym roku powrócić do formy sprzed czterech lat.
Czas na optymizm:  Liczymy, że na koniec 2010r. przychody całej branży sięgną 500 mln. zł. – mówi Andrzej Poradzki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Przeprowadzkowego.
Raz na wozie, raz pod wozem. To przysłowie, które dość dobrze obrazuje to, co dzieje się w branży przeprowadzkowej. Po trzech słabszych latach specjaliści od relokacji chcą wrócić do poziomu z 2003 roku kiedy obroty wynosiły 300 mln. zł.
- To był efekt liczby mieszkań oddanych do użytku. Było ich wówczas ponad 162 tys.- mówi Andrzej Poradzki prezes Polskiego Stowarzyszenia Przeprowadzkowego (PSP). W latach 2004-06 obroty były gorsze ze względu na mniejszą liczbę inwestycji.
Projekt i wykonanie: www.mediacut.pl wholesale nfl jerseys
uggs outlet cheap uggs cheap jerseys