Przeprowadzki: biznes ze stoperem

04-01-2007 przez PSP Zostaw odpowiedź »
Czas to pieniądz – zwłaszcza dla właścicieli firm przeprowadzkowych. W tej branży najlepiej zarabiają przedsiębiorcy gwarantujący szybką realizację usługi.
10 lat temu firmy przeprowadzkowe to była pełna amatorka. Na parkingach i w innych nieformalnie ustalonych miejscach (np. przy placu Grzybowskim w Warszawie) stały bagażówki, które oferowały przewóz wszystkiego, co zleci im klient. Na tym kończył się zakres świadczonych usług. Klient biegał po „spożywczakach”, szukał kartonów, w które potem pakował poowijany ręcznikami i kocami dobytek. Innych możliwości (poza transportem we własnym zakresie) nie było, a kiedy już pojawiły się pierwsze firmy świadczące profesjonalne usługi, koszt przeprowadzki często przewyższał możliwości finansowe statystycznego Polaka. Obecnie w Polsce działa ok. 250 profesjonalnych firm przewozowych, z czego tylko 8-10 to przedstawicielstwa zagranicznych przewoźników.
Dane nie obejmują jednak podmiotów działających w „szarej strefie”. Profesjonalne firmy oferują nie tylko przewóz – proponują również odtworzenie wyglądu starego mieszkania w nowej lokalizacji. Klient odbiera tylko klucze i wchodzi do urządzonego nowego domu.
Gdzie budują, tam przeprowadzają
Zdaniem przedstawicieli branży, największy wpływ na rozwój branży przeprowadzkowej ma boom budowlany i sprzyjająca inwestycjom sytuacja na rynku nieruchomości. – Szacuje się, że w latach 2005-2014 wartość rynku przeprowadzek w Polsce osiągnie poziom l miliarda euro. Zapotrzebowanie na nowe lokale biurowe w samej tylko Warszawie wynosi rocznie około 350 tyś. m2. W budownictwie mieszkaniowym oddano do użytku w 2005 roku ok. 120 tyś. mieszkań. Formalnie jest to około 120 tyś. przeprowadzek u osób prywatnych – pod warunkiem, że przewóz realizuje firma z branży, a nie znajomy czy przedstawiciel „szarej strefy” – mówi Andrzej Poradzki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Przeprowadzkowego. – Obsługa firm i instytucji obejmuje obecnie około 48 proc. zleceń, pozostałe 52 proc. to przeprowadzki osób prywatnych – dodaje. Przewóz przedmiotów przez znajomych jest dużą konkurencją dla profesjonalnych przewoźników. Drugą grupą, z którą rywalizują są firmy taksówkarskie oferujące przewóz samochodami bagażowymi. Wierząc, że wszechstronna oferta zwiększy konkurencyjność na rynku, gracze liczący się w branży przewozowej wzbogacili wachlarz usług o firmowe przeprowadzki i coraz częściej świadczą usługi międzynarodowe. Zadbali też o profesjonalny serwis, który obejmuje obecnie m.in. sortowanie mienia, pakowanie, demontaż mebli, transport wewnątrz obiektu, przewóz do nowej siedziby, rozpakowanie oraz ustawienie zgodnie z wytycznymi i planem zagospodarowania klienta. Debiutanci i właściciele małych firm przewozowych koncentrują się zwykle na obsłudze osób prywatnych. Na usługi dla firm decydują się dopiero wówczas, gdy biznes zaczyna przynosić korzyści. Jedno auto na początek
Aby założyć firmę przeprowadzkową, trzeba mieć kapitał, który pozwoli kupić podstawowe narzędzie pracy – samochód przeznaczony do transportu. Na początek wystarczy jeden, za to własny i w dobrym stanie technicznym.
- Popularny w branży jest też leasing. Jednak zanim właściciel firmy przewozowej zdecyduje się na długoterminowy wynajem, powinien mieć co miesiąc określoną i pewną liczbę zleceń – ostrzega Andrzej Poradzki. – Przeprowadzki są specyficzną formą usług, a głównym źródłem pozyskiwania klientów są inni klienci. Nowicjusz nie dysponuje ani referencjami, ani gwarancją zamówień. Tymczasem, leasing jest opłacalny dopiero w momencie, kiedy zna się rynek, posiada płynność finansową, rekomendacje klientów i stabilną pozycję na tle konkurencji – wyjaśnia.
Koszt inwestycji zależy przede wszystkim od tego, na jaki pojazd – nowy czy używany – zdecyduje się przedsiębiorca. Używany fiat ducato kosztuje ok. 30 tyś. zł, ale równie dobrze można zainwestować w mercedesa, którego cena przekracza 100 tyś. zł. Specjaliści odradzają natomiast kupno starych modeli. Popularne niegdyś stary czy żuki są po prostu nieekonomiczne ze względu na koszty utrzymania, w tym paliwo i ubezpieczenie.
Niezależnie od ceny, warto zwrócić uwagę na kubaturę skrzyni transportowej. Pojemność 6 metrów sześciennych pozwala na przeprowadzkę całego mieszkania przy wykonaniu średnio dwóch kursów. Dodatkowo, na ścianach kontenera powinny znaleźć się uchwyty pomocne podczas załadunku. Jak twierdzą fachowcy, istotny jest też kształt pojazdu. Brak zaokrąglonych łuków w samochodzie zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia przedmiotów i auta. Na tym jednak wydatki się nie kończą:
- Do tego dochodzą standardowe opłaty. Pensje dla pracowników (minimalny skład brygady to kierowca i dwóch tragarzy), dostosowany do potrzeb branży zestaw polis ubezpieczeniowych, w tym również ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na przewóz mienia, koszty wynajęcia lub kupna pomieszczeń na biuro oraz parking – wylicza Andrzej Poradzki. – Jeśli nie ma możliwości zorganizowania miejsc postojowych dla taboru, pozostaje rezerwacja miejsc na parkingu strzeżonym – dodaje.
Profesjonalne firmy korzystają z różnych materiałów zabezpieczających -przydatnych w przeprowadzeniu usługi. Należą do nich m.in. folie pęcherzykowe, specjalne koce filcowe, taśmy, kartony o różnych gabarytach (od małych pudeł po kartony z poprzeczką na wieszaki, które pełnią rolę szaf). Dla fachowców z firmy Autor-Przeprowadzki istotne jest, by w trakcie przeprowadzki nie zabrakło materiałów do pakowania. 100 kartonów (w tym część zmagazynowana i stale uzupełniana) to minimalna ilość, jaką powinien dysponować usługodawca. Tym bardziej, że podniszczone kartony nie nadają się do ponownego użytku.
Zdaniem prezesa Polskiego Stowarzyszenia Przeprowadzkowego, początkujący w biznesie przeprowadzkowym powinni być przygotowani na to, że przez pierwsze miesiące działalności firma nie będzie rentowna. Przez ile miesięcy trzeba dokładać do biznesu – zależy m.in. od liczby obsługiwanych klientów.
Przeprowadzka za pozwoleniem
Kupno meblowozu to tylko początek wydatków niezbędnych przy rozkręceniu biznesu przeprowadzkowego. Przyszli przewoźnicy muszą posiadać komplet licencji, zezwoleń i certyfikatów kompetencji zawodowych, a to oznacza, że czekają ich kolejne opłaty i egzaminy z wielu dziedzin m.in. podstaw prawa gospodarczego i prawa pracy, a nawet elementów zarządzania. Koszt certyfikatu kompetencji zawodowych wydawanego przez Instytut Transportu Samochodowego oraz egzaminu wynosi 700 zł (transport krajowy) lub 800 zł (transport międzynarodowy). Egzaminy można zdawać w 17 ośrodkach szkolenia kierowców na terenie całej Polski. Właściciel firmy przewozowej musi również posiadać licencję na przewóz przedmiotów wydawanych w starostwach (transport krajowy) lub w Biurze Obsługi Transportu Międzynarodowego (przewóz poza granicami kraju) – tyle, że każdy pojazd taboru wymaga odrębnego dokumentu. Koszt licencji na jeden samochód wynosi ok. 4 tyś. zł, a przy wydawaniu każdego kolejnego zaświadczenia opłatę oblicza się procentowo od wartości opłaty pierwszego auta.
Weekendowa zmiana miejsc
W przypadku przeprowadzek biurowych, duże znaczenie ma przemyślana logistyka. Choćby ze względu na skalę działania i dużą odpowiedzialność.
- Niezliczona ilość dokumentów wymaga precyzyjnego i czytelnego zarchiwizowania, odpowiedniego oznakowania kartonów – mówi Andrzej Poradzki. – Nowoczesne firmy przeprowadzkowe wprowadzają systemy archiwizowania przedmiotów. Do oznakowania kartonów wykorzystują specjalne programy komputerowe, specjalne drukarki i czytniki kodów kreskowych.
Przydatny jest też dodatkowy osprzęt, np. własne windy transportowe (specjalistyczne windy zewnętrzne obsługujące przeprowadzkę do 5 piętra), które ułatwiają przeprowadzkę archiwów lub bibliotek. Istotne jest także tempo działania. Firmy muszą się zmierzyć z czasem i udowodnić efektywność. Nowym rekordem w branży jest przeprowadzka firmy Polkomtel, zrealizowana w ubiegłym roku przez warszawską spółkę DTS Przyjemne Przeprowadzki. Cały dobytek i stanowiska pracy ok. 1700 pracowników przewieziono pod nowy adres w ciągu trzech weekendów.
Przenosiny firmy nie powinny być organizowane w dni powszednie, ani w godzinach pracy – na przewóz firmy wybiera się zwykle weekendy. Dlatego obsługa firm i instytucji wymaga od przewoźników 24-go-dzinnej dyspozycyjności i to przez siedem dni w tygodniu.
Profesjonalna firma zadba o to, by zleceniodawca nie musiał się o nic martwić. Pracownicy firmy relokacyjnej nie tylko przewożą przedmioty, ale i przenoszą wewnątrz budynku, pakują i archiwizują wszystko, co oddano im w opiekę. Klient może sam zapakować swoje przedmioty albo pozostawić to specjalistom, którzy tym samym zaczynają pełnić rolę biura administrującego działanie przedsiębiorstwa. Dobrze jest też, gdy pracownicy posiadają podstawową wiedzę o urządzeniach biurowych. Klient może być mile zaskoczony, gdy po rozpakowaniu rzeczy w nowym miejscu personel firmy przeprowadzkowej podłączy urządzenia.
- Najlepsi są w stanie odtworzyć z fotograficzną dokładnością wygląd starego biura w nowym miejscu, np. ułożyć długo pisy w taki sam sposób, w jaki pracownik zostawił przybory w dotychczasowym miejscu pracy. Wymaga to jednak szczegółowej i dość kosztownej dokumentacji fotograficznej – mówi prezes stowarzyszenia branży.
- Niezależnie od zakresu świadczonych usług, najważniejszym jest zakończenie przeprowadzki we wcześniej ustalonym terminie. Miłym gestem w stronę klienta jest wysłanie do niego listu z podziękowaniem albo firmowy upominek pamiątkowy – radzi.
Ile firm, tyle cenników
Największą różnicą w działalności firm przeprowadzkowych jest wycena świadczonych usług. Rozpiętość cen jest bowiem dość pokaźna. Najniższą stawką, jaką udało nam się znaleźć na rynku wśród firm działających legalnie jest kwota 30 zł. Najwyższe przekraczają kwoty 10 tyś. zł w przypadku przeprowadzki lokalu prywatnego i 20-40 rys. zł za przenosiny biura.
- Przy ustalaniu cennika warto wziąć pod uwagę różne parametry: odległość parkingu, piętro i parametry windy. To wszystko musi być wliczone w cenę usługi – tłumaczy Andrzej Poradzki z Polskiego Stowarzyszenia Przeprowadzkowego.
Fachowcy niechętnie mówią o sprawach finansowych związanych z firmą, którą reprezentują. Podkreślają za to, że jakość usługi i cena odgrywają ważną rolę w zdobywaniu klientów. Tym bardziej, że informacje o usługach przeprowadzkowych są przekazywane pocztą pantoflową, z polecenia. Jeśli firma sprawdzi się w przeprowadzce, zleceniodawcy zwykle polecają usługi swoim znajomym, a bywa, że sami korzystają powtórnie z wcześniej sprawdzonego usługodawcy.
Reklama
Projekt i wykonanie: www.mediacut.pl wholesale nfl jerseys
uggs outlet cheap uggs cheap jerseys