Czas zaangażowania wyznaczają ukończone inwestycje

06-12-2007 przez PSP Zostaw odpowiedź »
Wywiad z Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Przeprowadzkowego Andrzejem Poradzkim
Czy na rynku firm świadczących usługi dla instytucji istnieje duża konkurencja?
Tak, szczególnie w Warszawie gdzie ma siedzibę prawie 40% całej struktury branży. Od kilku lat oddawane jest rokrocznie około 150 000 metrów kwadratowych nowej, nowoczesnej powierzchni biurowej klasy A. W wyścigu o intratne zlecenia w tym sektorze rozgrywa się największa batalia konkurencyjna w branży. Ale jest to sektor tylko dla najlepszych serwisowców, którzy potrafią wykonać skomplikowane logistycznie zlecenia. Dzisiaj biznes przeprowadzkowy radzi sobie z takimi przeprowadzkami jak np. firmy Polkomtel, podczas której firma DTS Przyjemne Przeprowadzki sp z o.o, .przeprowadziła 1800 pracowników w 3 weekendy. Czas jest szalenie ważny w tych usługach, nikt nie może sobie pozwolić na zbyt długie odcięcie firmy od rynku. Trzeba mieć potencjał do takich serwisów i technologie aby niczego nie zgubić i nie nabałaganić. Odpowiednia segregacja zbiorów dokumentacyjnych firmy i system ich pakowania to kolejny atrybut najlepszych na rynku serwisowców.
Czy firmy chętniej korzystają z usług małych przedsiębiorstw czy z dużych uznanych firm?
W coraz większym stopniu, jednak jest to szalenie wygodne. Zatrudnienie doświadczonych firm przeprowadzkowych zdecydowanie ułatwia cały projekt przeprowadzkowy. Oczywiście trzeba za to zapłacić, ale każdy fachowiec zatrudniony w firmie przeprowadzanej do nowych biurowców łatwo może sobie skalkulować ile kosztuje odrzucenie oferty profesjonalnej firmy, ile warta jest godzina przestoju jego firmy. Wszystkie argumenty są za skorzystaniem z usług fachowców.
Z czego to wynika?
Kompleksowość usługi i jej szczegółowe zaplanowanie.
Co wpływa na ogromne zróżnicowanie cenowe świadczonych usług?
Jak w każdej branży ceny są różne, szczególnie w usługach. My stoimy na stanowisku, że za profesjonalizm, bezpieczeństwo, dyskrecję trzeba dobrze zapłacić. Tabor samochodowy musi się amortyzować, ponad to profesjonalne firmy dysponują jeszcze szeregiem innych urządzeń wykorzystywanych w przeprowadzkach. Ciągle mało popularne w Polsce są jeszcze windy zewnętrzne. W UE właściwie standard do budynków 8 piętrowych (i poniżej).Wykorzystywanie ich ułatwia przeprowadzkę w budynkach z wąskimi korytarzami i klatkami schodowymi. Tylko 4 firmy przeprowadzkowe w Polsce dysponują takim sprzętem, którego koszt średnio wynosi 100 000 zł. (zakup i wdrożenie).
Rynek cenowy usług rozkalibrowali również koledzy z sektora transportowego, którzy świadczą usługi przeprowadzkowe doraźnie w okresach braku zleceń transportowych. Nie jest to ich specjalizacja i mają inne kalkulacje w ramach swojej działalności. W przeprowadzkach mam oczywiście do czynienia z okresami. Czas zaangażowania wyznaczają zakończone inwestycje. Nie oddaje się codziennie wielkiego biurowca, czy osiedla.
Czy możliwy jest prężny rozwój firmy ograniczonej tylko do usług przeprowadzkowych czy też niezbędne jest wprowadzanie nowego zakresu usług: mycie przestrzeni zewnętrznych, zarządzanie odpadami, nieruchomościami, ochrona i inne?
Uważam, ze można skupić się w przestrzeni transportowej, oprzeć swój biznes na serwisie transportowym wzbogacając swoją ofertę o transport mebli z salonów meblowych i innego sprzętu AGD. Właśnie, głównie taki sprzęt trafia do nowych osiedli.
Ale oczywiście jak ktoś ma taki pomysł aby sprzątać i myć może tak biznes wzbogacać, to jednak osobiście kłóci mi się z moja filozofią profesjonalizmu. Dlatego dzisiaj jeździmy na oponach letnich i zimowych a nie na uniwersalnych.
Jak wygląda obecnie rynek firm przeprowadzkowych w Polsce i w jakim kierunku zmierza?
Pęczniej tam gdzie jest dla niego praca, czyli obecnie głównie w Warszawie i na Mazowszu. Czy wszyscy są profesjonalistami, nie zaryzykowałbym takiego stwierdzenia. Do zawodu wchodzi dużo nowych ludzi, którym przeprowadzka kojarzy się głównie z transportem samochodowym i siła mięśni. Te czasy jednak minęły. Poszukując nerwowo zleceń gotowi są do radykalnych obniżek cenowych, nawet takich jak 30-50 zł za godzinę pracy 3 osobowej ekipy z samochodem. To już nie jest żadna kalkulacja, ale są oczywiście klienci, którzy lecą na takie „okazje”, a czy są zadowoleni na końcu ? Niestety, również organizowane przetargi mają wyłonić oferenta z najniższą ceną, w pewnym sensie promujemy bylejakość.
Ale są na rynku firmy, które wprowadzają nowe trendy usługowe, nie patrząc na zaniżone kalkulacje ich konkurencji zawodowej, wierząc że jakość usługi i jej profesjonalizm musi zostać zauważony, będzie opłacalny.
Dlaczego w branży tylko jedna firma dysponuje certyfikatem ISO?
Na pewno jest to duży wydatek ale przecież można tez dostać wsparcie z funduszy unijnych. Moim zdaniem polski rynek, polski klient po prostu nie wymaga jeszcze od tych firm takich certyfikatów, kładąc wciąż główny nacisk na cenę. Na tzw. zachodzie ważne jest aby przeprowadzkę dokonała markowa firma, aby w osiedlu mieszkańcy obserwujący przeprowadzkę widzieli nowoczesny i czysty samochód, pracownicy w uniformach firmowych wykorzystujący technikę wspomagająca dźwiganie. Takich nowych lokatorów inaczej się spostrzega inaczej ocenia. U nas wciąż jest za dużo zdezelowanych żuków, starów itp. taboru.
Czy w obrębie tych usług istotne jest budowanie marki?
Marka to najważniejszy oręż w walce o klienta. W usługach najwięcej liczą się tzw. „polecenia” opinia przekazywana z ust do ust. :Prestiż marki i jej rozpoznawalność również w branży przeprowadzkowej ma zasadnicze znaczenie. Roczna wartość krajowego rynku przeprowadzkowego to rząd ok. 300 milionów złotych.; warto być dobrym!
Czy dla klientów instytucjonalnych ma ona znaczenie czy też kierują się głównie ceną?
Sądzę, że doświadczenie i referencje w znacznej mierze decydują o wyborze firmy do takich zleceń. Ta wartość wypływa z wartości zbudowanej marki. Weryfikując referencje w serwisach internetowych firm przeprowadzkowych radzimy aby; sprawdzać czy wpisane w liście referencje są potwierdzone dokumentem. Tylko niewiele firm przeprowadzkowych ma w swoich serwisach udokumentowane referencje, zapewne jest to w jakiejś części spowodowane brakiem czasu lub umiejętności. Radzę na to zwracać uwagę. Dzisiejsza technika komputerowa umożliwia stworzenie pięknej witryny internetowej niekoniecznie podpartej dorobkiem zawodowym. Na koniec pragnę jeszcze zaakcentować ważny aspekt usługi. Dyskrecja i zaufanie. Wpuszczamy do naszych domów obcych, nie pozostawiajmy tej sprawy przypadkowi, jakiejś mało znanej firmie.
Niska cena to domena większości przetargów…
Rozmawiała: Katarzyna Mazur.
Reklama
Projekt i wykonanie: www.mediacut.pl wholesale nfl jerseys
uggs outlet cheap uggs cheap jerseys