Profesjonalizm przede wszystkim

05-17-2007 przez PSP Zostaw odpowiedź »
Wywiad z Andrzejem Poradzkim prezesem Polskiego Stowarzyszenia Przeprowadzkowego na temat działalności Stowarzyszenia, jego miejsca na rynku usług przeprowadzkowych i pomocy, jakiej może udzielić osobom pragnącym dowiedzieć się czegoś więcej na temat przeprowadzek.
Dlaczego powstało Stowarzyszenie?
Dobre pytanie. Odpowiadając na nie, muszę odnieąć się do wszystkich zjawisk występujących w branży. Można powiedzieć, że dla wielu powstanie Stowarzyszenia było dużym zaskoczeniem. Branża przeprowadzkowa jest niewielką grupą rynkową i w zasadzie była pomijana i niezauważana przez media. To Państwa wydawnictwo jako pierwsze dostrzegło rolę i znaczenie tej usługi na rynku polskim. W wielu opracowaniach dużo miejsca poświęca się nowym inwestycjom budowlanym, budownictwu mieszkaniowemu, nowoczesnym centrom biurowym, śledzi się postępy i osiągnięcia sektora budowlanego a przecież ktoś musi do tych wszystkich obiektów dostarczyć wyposażenie. To rola firm przeprowadzkowych. Zwracam uwagę, że jest to obecnie zadanie o dużej skali rynkowej. W różnych okresach, ilość oddawanych nowych obiektów jest zmienna. Można jednak z niewielkim błędem przyjąć, że rocznie wykonuje się ok. 150 – 200 tys. przeprowadzek.
Przeprowadzki to nie tylko zasiedlanie nowych obiektów budowlanych, ale również usługi związane z migracją zawodową ludności (krajową i zagraniczną). Znaczący zakres działalności przeprowadzkowej obejmuje również rynek wynajmu mieszkań i biur w dużych aglomeracjach miejskich w istniejącej infrastrukturze mieszkalnej oraz w adaptowanych starych obiektach komunalnych. W działalności przeprowadzkowej rokrocznie zapakowane jest ok. 4 000 000 m3 różnego rodzaju wyposażeń, to już świadczy o skali tej usługi. Proszę sobie wyobrazić trzy kartony a każdy z nich odpowiadający wielkości Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Takie zadanie realizuje rocznie branża przeprowadzkowa. To już skala, dla której trzeba bezwzględnie tym działaniom nadać odpowiednią rangę i prestiż rynkowy. Właśnie to chcemy uczynić poprzez różne inicjatywy Stowarzyszenia.
Ta skala robi wrażenie! Dlaczego tak dużą wagę kładziecie w Stowarzyszeniu na zbudowanie prestiżu usługi? Czy nie wystarczy dobrze przeprowadzać?
Pozornie ma Pan rację. Otóż tak jak w każdej innej działalności i w tej branży są różne stopnie profesjonalizmu usługi. Bywa też i tak, że sami klienci nie wiedzą, czego powinni oczekiwać od firmy, jakie są obecne standardy jakościowe usługi. Instytucje i firmy zlecające przeprowadzkę oczywiście określają swoje wymagania, głównie terminowe, bo chcą jak najszybciej przywrócić swój proces działalności. Te kryterium już samo narzuca zastosowanie właściwych standardów jakościowych, ale osoby fizyczne mają już z tym poważny kłopot. Kto może sobie obecnie pozwolić na wielogodzinne kontakty telefoniczne w celu ustalenie najlepszej ceny za dobrą usługę i przeprowadzić analizę rynku? Jest to zadanie wręcz niemożliwe do wykonania w krótkim czasie.
Wszystkie inne działalności doczekały się w Polsce analiz i oceny, tworzone są rankingi najlepszych, konkursy na liderów. W otoczeniu biznesowym działają firmy marketingowe tworzące wizerunek branż budujące ich prestiż. Nagradzani są prezesi najlepszych firm, organizowane są wywiady z nimi wszystko w celu wypromowania najlepszych. Inne branże są już przez media doskonale prześwietlone, zainteresowany może w każdej chwili poznać ich przychody, zyski i strukturę obrotów. Również warszawska giełda publikuje raporty spółek publicznych, wszystko jest jawne. Poruszanie się po takim określonym i rozpoznanym rynku jest dla klienta zdecydowanie łatwiejsze. Branża przeprowadzkowa nie miała dotychczas takiej oprawy marketingowej. A przecież jest jeszcze druga strona takiej rywalizacji, to podążanie za najlepszymi, wyścig na technologie i jakość organizacji, to w efekcie coraz lepsza usługa. W tym kierunku chce iść Stowarzyszenie. Narzucenie odpowiednich standardów jest na początku pewnym poświęceniem, wyrzeczeniem i obciążeniem finansowym, ale przyszłość jest otwarta na sukcesy. Proszę porównać naszą branżę przetwórstwa spożywczego sprzed 20 lat z obecnym poziomem. Ostre wymagania unijne, tak bardzo na początku krytykowane, dzisiaj po ich spełnieniu spowodowały w polskiej branży powstawanie towarów wysoce konkurencyjnych dla starych struktur europejskich. Obawiają się naszych dobrych produktów, boją się utracić dotychczasowe rynki, rośnie nasz eksport, odnosimy sukcesy!
Jakich pańskim zdaniem standardów usługowych oczekuje polski rynek?
Obecne wymagania polskich konsumentów w zakresie usługi przeprowadzkowej niestety, są dużo niższe niż klientów z Europy Zachodniej. Zwracamy uwagę tylko na podstawowe elementy, co powoduje, że korzystamy z usług taksówek bagażowych, a za super serwis uznajemy to, że dodatkowo dostarczono nam kartony. Nie zwracamy należytej uwagi na bezpieczeństwo naszego mienia, sposób pakowania, czy czas wykonania usługi. Nie zabiegamy też o pisemną wersje umowy, polegając na ustnych ustaleniach. Taki obraz pojawił się po wykonaniu przez Stowarzyszenie badań rynkowych dotyczących preferencji konsumenckich. W wyniku przeprowadzonej sondy telefonicznej na reprezentatywnej grupie 1000 konsumentów z różnych regionów Polski uzyskaliśmy następujące informację:
  • 58,6% respondentów, za przeprowadzkę uważa głównie samą usługę transportową,
  • 23,5% respondentów w zakres przeprowadzki włącza również dostarczenie kartonów,
  • tylko 7,9% respondentów, uznaje przeprowadzkę jako kompleksową usługę uwzględniającą zapakowanie mienia, załadunek na samochód i transport na wskazane miejsce wraz z rozładunkiem i rozpakowaniem. Wszystkie akcesoria do zapakowania mienia dostarcza usługobiorca w ramach zawartej umowy.
Ten niekorzystny wizerunek przeprowadzki został wykreowany przez powszechność anonsów usługowych umieszczanych przez firmy, które z profesjonalną przeprowadzką niewiele mają wspólnego. Firmy takie oferują pod hasłem „przeprowadzki” głównie usługi transportowe, pozostawiając klientowi do rozwiązania cały szereg spraw organizacyjnych. Cena takiej, nieprofesjonalnej usługi musi być oczywiście znacznie niższa, ale czy warto podejmować takie ryzyko?
Nowoczesne, światowe standardy usługi przeprowadzkowej, o których wprowadzenie na rynku polskim zabiega Stowarzyszenie, nie są powszechnie znane polskim konsumentom. W dzisiejszych czasach profesjonalna firma przeprowadzkowa posiada:
  • odpowiedni tabor transportowy – meblowozy,
  • doświadczoną załogę pracowników zatrudnionych na stałe (umowy o pracę),
  • profesjonalnych konsultantów ustalających z klientem zakres usługi opisany i skatalogowany póŸniej w umowie usługowej,
  • właściwy dla branży zestaw polis ubezpieczeniowych,
  • wysokiej jakości materiały zabezpieczające, w ilościach niezbędnych do wykonania każdej usługi (kartony, taśmy klejące, folie bąbelkowe, koce filcowe itd.),
  • własną zewnętrzną windę towarową (urządzenie znakomicie ułatwiające przeprowadzkę instytucji).
To jest podstawa profesjonalizmu. Klient zamawiający usługę musi mieć świadomość, że to wszystko zapewnia mu firma, on sam ma być wolny od myślenia o takich sprawach. Ważne są też referencje, które potwierdzają spełnianie naszych oczekiwań wobec usługobiorcy. Wszystkie płatności związane z kontraktem przeprowadzkowym powinny być zamieszczone i opisane w umowie. W profesjonalnym biznesie przeprowadzkowym nie ma miejsca na jakieś uzgodnienia typu „za wnoszenie niech się Pan rozliczy z chłopakami”.
Pewnym drogowskazem dla klienta mogą być wydawane przez Stowarzyszenie certyfikaty. Procedura ich otrzymania jest trudna i drobiazgowa, ale dzięki niej klient ma prawo oczekiwać rzetelnej usługi o najwyższych standardach.
Kto jest najlepszy?
Obecnie muszę się uchylić od odpowiedzi na to pytanie. Stowarzyszenie, zgodnie z ustawą „Prawo o Stowarzyszeniach” musi w jednakowym stopniu dbać o interes wszystkich członków. Zadaniem naszym jest stworzenie, nazwijmy to „pierwszej ligi” przedsiębiorstw przeprowadzkowych – firm, które możemy rekomendować na rynku. Proponuję do tego tematu powrócić przy następnej rozmowie, wówczas przedstawimy czytelnikom nasz ranking liderów branży.
Jak możecie pomóc Klientom?
Szanowni Państwo, z każdymi wątpliwościami i kłopotami zwracajcie się do nas. Na naszych stronach internetowych znajdziecie informacje: jak wybrać firmę, jak zaplanować przeprowadzkę i wiele innych potrzebnych do organizacji przeprowadzki. Pamiętajcie, że przeprowadzacie dorobek własnego życia, a wartości sentymentalnej przewożonych rzeczy nie da się ubezpieczyć. Lepiej czasami dłużej się zastanowić nad wyborem firmy i zapłacić trochę więcej, aby potem nie żałować podjętej decyzji. My postaramy się pomóc i na pewno nie zostawimy Was z problemem. Dzisiaj przeprowadzka może być naprawdę przyjemna, czego wszystkim życzymy.
Reklama
Projekt i wykonanie: www.mediacut.pl wholesale nfl jerseys
uggs outlet cheap uggs cheap jerseys