Poradnik przeprowadzkowy

W gąszczu ofert serwisu przeprowadzkowego, musimy wyłowić firmy gwarantujące terminowe wykonanie przeprowadzki. Termin, rzecz święta, bez względu na okoliczności, jakie mogą niespodziewanie wypłynąć i teoretycznie utrudnić realizację usługi. Musimy zdawać sobie sprawę, co oznacza w wymiarze finansowym ponadplanowy przestój firmy, jej oddziałów, zamknięta recepcja, zerwany kontakt z rynkiem. Czy podjęcie takiego ryzyka warta jest niska cena kontraktu? A co z bezpieczeństwem mienia, jakością i dyskrecją? W tej branży wysoko ceni się doświadczenie i referencje z poprzednich usług. Czy wybrana firma przeprowadzkowa dysponuje odpowiednim potencjałem technicznym zapewniającym realizację usługi w wymaganym przez kontrakt terminie? Czy zdobyte doświadczenie upoważnia ją do składania ofert na logistycznie skomplikowane usługi i na wymaganą skalę kontraktu? Dzisiaj, na rynku nie ma miejsca dla dyletantów. Współczesny rynek to przestrzeń zarezerwowana wyłącznie dla profesjonalistów. Warto przed podjęciem decyzji o wyborze firmy przeprowadzkowej, zastanowić się dłużej, aby poznać prawdziwy smak „satysfakcji gwarantowanej”.

Kilka rad w sprawie przeprowadzki

Decyzje zapadły i zmieniamy nasze dotychczasowe miejsce na inne. Nowe życiowe doświadczenie przed nami. Przyszłość zapowiada się dobrze i jesteśmy pełni optymizmu, musimy tylko przeżyć przeprowadzkę. Jesteśmy jednak pełni niepokoju o jej przebieg. Tak samo reagują wszyscy, którzy podjęli taką decyzję. Jesteśmy trochę zagubieni ponieważ jest to nasz pierwszy raz, nie mamy zielonego pojęcia jak to zorganizować aby wszystko przebiegło po naszej myśli. Nasz dobytek zgromadzony przez wiele lat musimy teraz sprawnie zapakować i przewieźć do zupełnie innego miejsca, dzielnicy, miasta. Dotychczasowe mieszkanie już sprzedaliśmy i zbliża się termin jego opuszczenia, nie ma na co czekać, zatem zabierzmy się za zaplanowanie całego przedsięwzięcia. Musimy to zrobić dobrze. Na pewno jest wiele spraw, które trzeba rozstrzygnąć a decyzje będą uzależnione od naszego portfela. Rozważyć należy czy przygotowanie mienia do przeprowadzki zrobimy we własnym zakresie czy zlecimy to firmie, która podejmie się usługi kompleksowo i wykona to fachowo zapewniając bezpieczeństwo naszego dobytku podczas całej usługi. Należy pamiętać, że meble jak i wiele innych naszych rzeczy, stanowią dla nas szczególną wartość i dobrze jest mieć gwarancje, że podczas ich przemieszczania nic się im nie stanie. Szereg naszych drobiazgów wymaga specjalnego opakowania i poukładania w kartonach tak aby podczas przenoszenia do samochodu, podczas przejazdu oraz wyładunku i rozlokowania w nowym miejscu były bezpieczne. Jak to zrobić?
W wyborze decyzji jak się przeprowadzać pomogą nam informacje cenowe z zakresu usług przeprowadzkowych. Podane ceny są cenami średnimi, służą głównie w celu poglądowym aby zbilansować koszty przeprowadzki i podjąć właściwą dla nas decyzję. Oto kilka z nich:
  • Przykładowa cena usługi kompleksowej na trasie Warszawa-Katowice (320 km), uwzględniającej pakowanie, ubezpieczenie mienia i jego rozlokowanie w nowym miejscu – 3000 zł.
  • Cena usługi przeprowadzkowej przygotowanego samodzielnie mienia, pakowanie i znakowanie kartonów we własnym zakresie. Załadunek i rozładunek przez zatrudnioną firmę przeprowadzkową. W takim przypadku możemy oczekiwać ceny 2000 – 2500 zł.
  • Gdybyśmy jednak zostali zmuszeni do skorzystania wyłącznie z samej usługi transportowej (np. TAXI) zostawiając załadunek i rozładunek oraz pakowanie naszej rodzinnej obsłudze to musimy liczyć się z opłatą za 1 km trasy wynoszącą 1,20 zł + dojazd do klienta 30 zł. Podana taryfa dotyczy przeprowadzki na trasie Warszawa-Katowice.
  • Usługa transportowa w przeprowadzkach lokalnych, miejskich wynosi średnio 50-70 zł za godzinę (na cenę ma wpływ rodzaj taboru, jego nośność).

Jak dokonać wyboru firmy, czym się kierować przy podejmowaniu decyzji?

Zwyczajem powszechnym jest poleganie na opinii naszych znajomych, którzy korzystali z usług firmy przeprowadzkowej. Co jednak gdy takich nie mamy i nikt w naszym środowisku nie może nam polecić firmy i przekazać recepty na sprawną i bezpieczną przeprowadzką? Jak zwykle ważne są też dodatkowe aspekty działalności firmy, chociażby jej okres istnienia i nabyte doświadczenie przy przeprowadzkach. Dobrze też jest w negocjacjach zapytać się o jej listę referencyjną. Przykładowy kontakt z klientem z tej listy też może być dla nas pomocny i być może zwróci naszą uwagę na rzeczy, o których byśmy nie pomyśleli w ogóle.
W dalszej części zamieściliśmy wiele cennych uwag, które powinny być nam pomocne przy organizacji przeprowadzki. Być może traficie Państwo na takie fragmenty naszego przewodnika, które uznacie dla siebie za naturalne i oczywiste. Umieszczając je nie mieliśmy zamiaru pouczania ale jedynie wskazać, wypunktować wszystko co dotyczy tej usługi (krajowej). Często tak się zdarza, że oczywistość pewnych rzeczy (procedur) powoduje spadek naszej uwagi i przeniesienie zainteresowania na zagadnienia podstawowe lub inne, których specyfiki nie znamy. W takich zachowaniach często zapominamy o tym co było takie proste.

Czy wybierać małe czy duże firmy przeprowadzkowe?

W każdym przypadku są różne argumenty: mała firma na pewno może zaoferować niższe ceny i usługa może też przebiegać zgodnie z wymogami sztuki tego biznesu ale mogą pojawić się inne okoliczności np. termin wykonania usługi, czas jej trwania oraz ubezpieczenie usługi, które będą przemawiały za wyborem dużej silnej marki. Duże firmy przeprowadzkowe standardowo ubezpieczają swoją działalność na okoliczność powstania ewentualnych szkód w infrastrukturze budowlanej podczas procesu przeprowadzki. Chodzi między innymi o drobne uszkodzenia typu zarysowania ścian na klatce schodowej, uszkodzenia windy itp. co może wywołać niepotrzebne kolizje z administratorem obiektu i narazić nas na niepotrzebne kłopoty.
Innym aspektem, który może wyniknąć podczas wykonywania usługi przez małą firmę to nierozpoznanie do końca wszystkich jej kosztów przez zleceniobiorcę takich jak ciężar mebli, kartonów, gabaryty mebli stwarzające utrudnienia transportowe w nowej lokalizacji, winda za mała, brak odpowiedniej ilości materiałów ochronnych, koce, pledy filcowe etc. Praktyką takich sytuacji jest podejmowanie prób podniesienia ustalonej ceny usługi, w sytuacji kiedy jesteśmy paradoksalnie bez wyjścia i marzymy o jak najszybszym zakończeniu przeprowadzki.
Ważną sprawą jest też stosowanie odpowiednich środków zabezpieczających nasze mienie podczas przeprowadzki. Duże firmy dysponują rozbudowaną ofertą kartonów różnego przeznaczenia oraz innych środków ochronnych w sposób pewny zabezpieczający nasz majątek przed uszkodzeniem, folie pęcherzykowe, koce, filce, styropian itp. Nigdy też ich ilość nie będzie dla nich problemem. Pytać też należy o transport odzieży, czy firma dysponuje właściwymi kartonami, w których nie trzeba będzie naszej odzieży składać (garnitury, płaszcze, garsonki itp.) w przeciwnym razie po przeprowadzce będziemy zmuszeni zaprzyjaźnić się z deską do prasowania i wiele godzin spędzić w jej towarzystwie, to jest też nasz cenny czas, warto o tym pamiętać.
No cóż czas na podjęcie decyzji powoli, nieubłaganie mija, będziemy musieli zdecydować się co będzie dla nas odpowiednie. Przeprowadzka jest najtrudniejszą usługą rynkową i świadomość tej sytuacji mają kadry firm profesjonalnych. Ustawiczny kontakt z klientem, wyprzedzanie jego oczekiwań, troska o jego majątek i dorobek życia. To wszystko na styku z uciążliwością procesu czyni, że dorobek wynikający z doświadczenia znanych marek rynkowych nie może pozostać nie zauważony i doceniony przez klienta podczas podejmowania decyzji o wyborze firmy. Czy „duży” może więcej? Na pewno troska o wizerunek swojej marki i zachowanie dobrego imienia na rynku będzie gwarantem do rozwiązywania przez niego wszelkich napotkanych i niespodziewanych problemów w interesie klienta.
W sporze „duży”, czy „mały”, zadecyduje i wygra jak zawsze profesjonalizm, który ostatecznie będzie się liczył. On zapewni Państwu satysfakcję – cel każdej usługi.

Warianty przeprowadzki

Generalnie klienci mają do wyboru trzy rodzaje przenosin:
  1. Kompleksowe tzw. door to door (od drzwi do drzwi). Pełen serwis przeprowadzkowy z pakowaniem, transportem i rozładunkiem. Cenę usługi ustalasz z konsultantem firmy, który odwiedzi Ciebie i dokona wyceny wszystkich prac i zapotrzebowania technicznego usługi, ustali wielkość ekipy, ilość specjalnych kartonów, rodzaj taboru etc.
  2. Przewóz i wniesienie. Pakowanie i rozpakowanie pozostaje w naszej gestii. Cenę ustalasz z konsultantem firmy. Firma dostarczy nam kartony, które sami pakujemy. Pracownicy znoszą kartony i meble, zawożą na miejsce, po czym je wnoszą. Rozpakowujemy się już sami.
  3. Trzeci wariant – test samodzielności. Bez wsparcia firmy profesjonalnej wszystko organizujesz sam we własnym zakresie.

Zwróć uwagę!

Ustalając hierarchię rzeczy ważnych, wymagających specjalnej troski, pamiętaj o swoich przedmiotach, do których masz emocjonalny stosunek i są dla Ciebie bardzo cenne niekoniecznie ze względu na ich wartość materialną. – koniecznie trzeba o tym uprzedzić firmę przeprowadzkową, zajmą się tym ze szczególną uwagą. Ustalając z konsultantem usługę zwracaj mu uwagę na wszystkie ważne aspekty przeprowadzki, masz wątpliwości pytaj. Twój nadzór nad przeprowadzką będzie przez profesjonalistów naturalnie przyjęty i zrozumiały, zbyt jesteś tym zaaferowany. Będzie jednak dobrze wybrać pole naszego zainteresowania, nie możemy być wszędzie i przez to powstrzymywać prac. Na pewno w znacznym stopniu uspokoi nas ekipa, która jest ubrana w uniformy firmowe. To upewni nas, że osoby w naszym domu są do tego powołane oraz że ekipa nie została doraźnie zatrudniona do wykonania tej usługi. W zgiełku prac, jednoznaczna zewnętrzna identyfikacja pracowników z zamówioną firmą zapewni nam poczucie większego bezpieczeństwa. Firmowe stroje to element profesjonalizmu w kontakcie z klientem, to również wyraz szacunku firmy wobec klienta.
Warto też rozważyć formę usługi bez dozoru klienta. W takim przypadku przekazanie kluczy do lokalu, jest końcowym elementem kontaktu z firmą po zawarciu umowy. Cały cykl przeprowadzki już Ciebie nie dotyczy. W odpowiednim terminie odwiedzasz swoje nowe mieszkanie i sprawdzasz rozlokowanie mebli i sprawność zainstalowanych, pozostałych urządzeń domowych. Teraz nie uwierzysz jakie było to proste, ale wygoda kosztuje. Taka forma usługi jest jeszcze w Polsce bardzo rzadko spotykana.

Czy warto skorzystać z ubezpieczenia oferowanego przez profesjonalne firmy?

Ryzyko uszkodzenia jest wkalkulowane w proces przeprowadzki. Trudno ocenić, która z naszych rzeczy jest wyjątkowo narażona na uszkodzenie. Dobrze zatem mieć zapewnione ubezpieczenie usługi na okoliczność takich niespodziewanych zdarzeń, które to profesjonalne firmy mają wliczone w cenę. Firma przeprowadzkowa nie jest jednak odpowiedzialna za ewentualne kradzieże. Na wypadek takich nieprzyjemności możemy ubezpieczyć się dodatkowo u przeprowadzającego. Kosztuje to zwykle ok. 1 proc. ogólnej wartości przenoszonych przedmiotów (wartość podaje klient). Pamiętajmy, że pakując sami nie możemy liczyć na odpowiedzialność firmy przeprowadzkowej za wykonane przez nas pakowanie. W rozważaniach powyżej dotyczących wyboru „mała” czy „duża” firma, podnosiliśmy temat ubezpieczenia OC obejmującego zewnętrzne aspekty procesu przeprowadzki a nie jej przedmiotu. Ubezpieczenia OC za uszkodzone mienie przeprowadzkowe i za niedotrzymanie warunków umowy, popularnie zwane odpowiedzialnością kontraktową i deliktową firmy, są w tej usłudze rzadką praktyką. Stosują ją przede wszystkim duże, przeprowadzkowe firmy profesjonalne. Zaletą posiadania tego ubezpieczenia przez firmę jest pewność i skuteczność dochodzenia przez klienta swoich roszczeń odszkodowawczych w przypadku pojawienia się okoliczności je wywołujących.

Dodatkowe możliwości firm profesjonalnych - magazynowanie mienia przeprowadzkowego.

Sytuacja życiowa może nas zmusić do wcześniejszego opuszczenia dotychczasowego lokalu zanim będziemy mieli dostęp do nowego mieszkania. Tą sprawę rozwiążą na pewno duże firmy przeprowadzkowe oferujące dodatkową usługę magazynowania mienia. Atrakcyjność tej oferty nie wymaga specjalnego podkreślania. Jak wiele może to pomóc w pewnych okolicznościach można sobie wyobrazić przywołując sytuację zaprezentowana na wstępie. Możliwość magazynowania to również element umożliwiający skuteczne planowanie przeprowadzki oraz całego procesu organizacji działalności firmy. Oferta dodatkowego magazynowania mienia jest również świadectwem profesjonalizmu w strategii rozwoju rynkowego firmy. Przechowanie np. przez miesiąc rzeczy z dwupokojowego mieszkania ( ok. 25m sześć.) kosztuje średnio 600 zł ; (~25 zł za 1m sześć). W kontakcie z firma profesjonalną możesz liczyć również na dodatkowe ubezpieczenie składowanych w magazynie rzeczy.
Pozbycie się zużytych mebli i innych sprzętów domowych, atrakcyjna oferta dodana do usługi kompleksowej.
To duża pomoc, którą należy brać pod uwagę. Nie jest rzadkością, że przez wiele lat uzbieraliśmy różnego rodzaju tzw. „przydasi”, które gromadziliśmy na antresolach, strychach, piwnicach. Nadarza się doskonała okazja do zweryfikowania ich autentycznej przydatności. Profesjonalna firma może też się zająć naszymi starymi meblami czy innymi rzeczami, które trzeba wywieźć na wysypisko. Zazwyczaj taka usługa mieści się w cenie całej przeprowadzki.

Zawieranie umów

Przy przeprowadzkach rzadko zawiera się pisemne umowy. Najczęściej wszystko odbywa się na podstawie ustnych uzgodnień. Jeżeli chcemy mieć umowę na piśmie, musimy jej zażądać. Uwaga! Zawierając pisemną umowę, mamy większe szanse uzyskania odszkodowania lub wyegzekwowania zwrotu części pieniędzy, jeśli przewoźnik nie wywiąże się z podjętych ustaleń. Zwróćcie Państwo uwagę aby wszystkie elementy, na które powyżej punktowaliśmy, miały swoje miejsce w zawieranej umowie.

A jeśli jednak własnymi siłami to……

Trzeba zdawać sobie sprawę ile będziemy musieli pokonać raf, przez ile niespodzianek przejść. Zacznijmy od samochodu. Jeśli możemy liczyć na przysługę koleżeńską to już duży plus, jeśli natomiast będziemy musieli zamówić transport to pamiętajmy o podstawowej zasadzie, że podstawienie samochodu powinno być precyzyjnie ustalone. Nie lekceważmy tego. Dłuższe oczekiwanie samochodu może niespodziewanie podnieść zakontraktowaną cenę. Dlatego ustalając termin powinniśmy mieć już wszystko zapakowane, pozostawiając tylko niezbędny sprzęt wykorzystywany do codziennego życia.
Ile kosztuje transport? Tutaj nie ma stałej ceny, dlatego lepiej wcześniej przeprowadzić sondę rynku aby wybrać najkorzystniejszą ofertę. Możemy liczyć się następującymi kosztami (przeprowadzki pomiędzy miastami, nie dotyczy kursów miejskich, w których stosowana jest taryfa godzinowa): podstawienie auta 30 zł plus stawka za kilometr 1,6 ÷ 1,8 zł za samochód o ładowności 1 ÷ 1,5 tony i 1,8 ÷ 2,1 zł za samochód o ładowności 2,5 tony. Te dwa typy samochodów transportowych są najczęściej spotykane w usługach przeprowadzkowych z uwagi na łatwość dojazdu prawie do każdej strefy miejskiej. Godzina postoju – 40 zł. W innych miastach ceny mogą odbiegać od podanych wyżej.
W ustaleniu typu samochodu ważne jest jego pojemność bagażowa, czyli taka aby ilość kursów była najmniejsza. Zwracamy uwagę, że kierowca pojazdu nie ma obowiązku udzielania pomocy przy przeprowadzce. Jeśli będziemy chcieli jego wykorzystać należy to wcześniej uzgodnić i określić cenę za pomoc przy przeprowadzce (piętra, winda, meble gabarytowe itp.). Unikniemy w ten sposób nieprzyjemnych niespodzianek. Praktyka rynkowa przewiduje, że dodatkowa opłata za pracę kierowcy przy przeprowadzce wynosi średnio 50 zł-100 zł. za godzinę pracy. Pamiętajmy, że przeprowadzka jest procesem, podczas którego nasza pozycja jest w pełni uzależniona od osób trzecich. Często klienci usług przeprowadzkowych nie doceniają wszystkich aspektów przeprowadzki, co jest tylko zachętą do wyciągania wyższych opłat. Jest to jeden z elementów przemawiającym za wyborem firmy profesjonalnej.
Jeżeli zaplanowaliśmy duży wkład w przeprowadzkę naszej zaprzyjaźnionej ekipy, pamiętajmy aby stworzyć warunki dotarcia jej na miejsce rozładunku przed dojazdem transportu z mieniem. Wciąż walczymy o czas, postój transportu też kosztuje. Niestety wstępne założenia oszczędnościowe powodujące odstąpienie od wynajęcia firmy profesjonalnej, często kończą się pozorną oszczędnością gdy podsumujemy wszystkie nieprzewidziane wydatki. Doradzamy głęboką refleksję nad wyborem trybu przeprowadzki i oszacowanie wszystkich za i przeciw.

Ważne drobiazgi!

W co pakować? problem niby błahy i często niedoceniany a jednak ma to znaczenie jeśli na przykład nie chcemy dołożyć do ceny przeprowadzki kosztów usługi pralniczej naszej odzieży, dzisiaj ta usługa nie jest już tania. Jak zapakować odzież aby później nie spędzić wiele godzin przy prasowaniu? Czym zabezpieczyć meble i jak to zrobić aby były bezpieczne? Gdzie zakupić kartony, w które zapakujemy szkło, porcelanę i inne wrażliwe przedmioty? W ogóle ile tych kartonów będziemy potrzebować do zapakowania całości? To są wszystkie trudne pytania, z którymi musimy dać sobie radę. Jeżdżąc w sprawie zaopatrzenia w materiały przeprowadzkowe, też poświęcamy swój czas i pieniądze na przejazdy. Wszelkie sugestie w tym zakresie są zawsze pomocne. Nie zapomnijmy o dodatkach typu taśma klejąca, sznurek i naklejki do oznakowania zawartości kartonów. Pamiętajmy aby nie kierować się zasadą, że duże jest najlepsze. Zapakowując np. książki do dużego kartonu możemy nagle poczuć się zaskoczeni jego wagą. A propos książki, tu pamiętajmy aby je układać w stosach odpowiadających ich ułożeniu na półce, łatwiej i szybciej uporamy się z ich rozładunkiem.
Trochę informacji o cenach. Jeden karton o wymiarach 60 cm x 40 cm x 40 cm to wydatek ok. 10 zł. Przy odrobinie szczęścia używane kartony możemy też dostać w pobliskim sklepie lub hurtowni ale czy ich częściowe zużycie nie będzie przeszkodą w bezpiecznym zapakowaniu. W kalkulacji ceny przeprowadzki pamiętajmy o kosztach takich materiałów pomocniczych, jednak musimy mieć świadomość, że większość z tych materiałów wyrzucimy po przeprowadzce. Przypominamy aby kartony zaklejać taśmą opasując ją po obwodzie kartonu.
Sprawa mebli i ich zabezpieczenia. Profesjonalne firmy stosują specjalne, filcowe koce i tkaniny oraz folie pęcherzykowe, warto ten sam sposób wykorzystać przy naszej akcji. Tylko czy posiadamy je w wystarczającej ilości. Wszystko wymaga właściwej kalkulacji, można oczywiście zakupić takie rzeczy i po wykorzystaniu i upraniu oddać na cele charytatywne.
Nasza spiżarnia domowa, weki, słoiki, inne produkty spożywcze też oczekują na odpowiednie potraktowanie. Warto nad tym się zastanowić i tak je posegregować abyśmy wiedzieli co gdzie jest i co w pierwszej kolejności rozpakować w nowym miejscu. Kuchnia to również inne drobiazgi, których brak w odpowiednim czasie staje się dotkliwą przeszkodą, a ich nerwowe poszukiwanie w nowym miejscu wywoła dodatkowe, niepotrzebne stresy. Pamiętajmy aby kruche kuchenne rzeczy, zastawy, szklanki itp. opakować grubo papierem i ciasno rozlokować w kartonie tak, aby podczas transportu nie przemieszczały się wewnątrz.
Nasz sprzęt TV i Komputer wsadzamy do oddzielnych kartonów, najlepiej z zachowanych z dnia ich zakupu i usztywniamy styropianem. Jeśli nie mamy styropianu, a np. monitor ma „luzy” w nowym kartonie, wolne przestrzenie wypełniamy grubym kocem lub kilkoma warstwami tektury kartonowej.
Uwaga! sprawdź czy nasze pakunki są przymocowane do korpusu skrzyni ładunkowej i bezpiecznie przejadą trasę. Pakunki ułożone na górnych partiach nie powinny grozić spadnięciem i uszkodzeniem przedmiotów poniżej.
Jesteśmy spakowani i mamy odczucie, że załatwiliśmy kawał roboty, nic bardziej mylącego!
Czas na znoszenie do samochodu ale w jakiej kolejności? Jaką przyjąć taktykę umieszczania naszych rzeczy w samochodzie? Naczelną zasadą jest takie rozlokowanie ich w samochodzie aby w pierwszej kolejności wnosić do samochodu meble i mocować je do korpusu skrzyni ładunkowej. Pozostałą powierzchnię wypełniamy kartonami, które tak układamy aby najcięższe stanowiły podstawę. Możecie Państwo teraz odebrać wrażenie, że jest to na tyle oczywista procedura, że wspominanie o niej jest zbyteczne. Ale różne doświadczenia dowodzą, że czasami zapominamy o takich podstawowych zasadach, zapominając co jest wewnątrz kartonu, którego nie oznakowaliśmy. przy rozładunku w pierwszej kolejności wyjmować pakunki, które będziemy mogli sprawnie i szybko przenieść do nowego lokalu. Uwaga! Wpierw wnosimy ciężkie rzeczy – im dłużej trwa przenoszenie dobytku, tym gorzej z kondycją.
Nie zalecamy sytuacji wyładowania wszystkiego z samochodu naraz a później ich wnoszenie gdyż możemy nagle zostać zaskoczeni zmianą pogody. Rozpada się deszcz lub nasz dobytek może wzbudzić zainteresowanie złodziei, którzy będą chcieli wykorzystać nadarzającą się okazję i w zgiełku przeprowadzki pozbawić nas cennych przedmiotów. Pomimo wszelkich objawów dobrego zaplanowania przeprowadzki zarezerwujmy sobie w jej planie aby jedna osoba była zawsze przy samochodzie i dozorowała mienie a druga kontrolowała okolice windy.
Pamiętajmy też o takich kwestiach jak umożliwienie dojazdu samochodu jak najbliżej drzwi, jest to ważna kwestia gdyż nagle może okazać się, że droga jest zatarasowana przez „śmieciarkę” lub inny samochód dostawczy np. do pobliskiego sklepu itd.

Co z antykami?

Stały w naszym mieszkaniu przez wiele lat w niezmiennym położeniu, musimy mieć szacunek dla ich wieku. Pamiętajmy, że ich twórcy w przeszłości nie zakładali tyle ich przenosin, również upływający czas nie wpłynął na ich konstrukcję korzystnie. Znając ich wartość rynkową oraz naszą emocjonalną jaką otaczamy te meble, zróbmy wszystko aby ta kolejna ich przeprowadzka jak najmniej im zaszkodziła. Przy takim zadaniu warto skorzystać z usług profesjonalistów, doświadczonych w różnych zadaniach i z polisami ubezpieczeniowymi. Gdy jednak podejmiemy ryzyko we własnym zakresie, sprawdźmy w jakim stanie są obecnie, czy szuflady mają działające zamki i będziemy mogli je pozamykać na czas przeprowadzki, czy nogi stołów, krzeseł, taboretów mocno się trzymają a w przeciwnym przypadku zlećmy ich naprawę stolarzowi wykorzystując czas przeprowadzki. Zwróćcie Państwo uwagę na wszelkie nadstawki do kredensów, które są kołkowane z podstawą, aby ich nie odłamać. Pamiętajcie o specjalnych elementach szklanych, zdobionych rzadką ornamentyką, trudną do odtworzenia obecnie. Wszelkie kluczyki do szuflad i szafek zapakować oddzielnie i ulokować w bezpiecznym miejscu uniemożliwiającym ich zagubienie. Często stosowana praktyką jest przyklejanie ich do korpusu mebla w miejscu niewidocznym aby nie uszkodzić starej politury lub podobnych wykończeń. Owijanie mebli to istotny element zabezpieczenia w czasie transportu. Wszystko co uczynimy być może nawet z dużym nadmiarem będzie tylko procentować, nie ograniczajmy się w tej czynności. Przewożenie będzie wymagało od nas przymocowania naszych antyków do konstrukcji skrzyni ładunkowej, trzeba uniemożliwić wszelkie przypadki ich przesuwania się podczas transportu. Przenoszenie mebli ciężkich powinniśmy wykonywać przy użyciu mocnych, szerokich pasów tekstylnych.
*UWAGA przy przeprowadzkach zagranicznych kłopoty mogą nam sprawić antyki (za takowe są traktowane meble i obrazy wykonane 50 lat wstecz) Trzeba na ich przewóz wystąpić o specjalne zezwolenie z Muzeum Narodowego. W tej sprawie może nas wyręczyć firma przeprowadzkowa, która weźmie na siebie wszelkie formalności, ale, niestety, trochę to kosztuje (ok. 15 zł za jeden obraz i ok. 85 zł za mebel). Podane w artykule stawki cenowe nie stanowią oferty żadnej firmy i są jedynie wielkościami poglądowymi pomocnymi do określenia przez Państwa budżetu przeprowadzki.
Projekt i wykonanie: www.mediacut.pl wholesale nfl jerseys
uggs outlet cheap uggs cheap jerseys